Dawno temu, kobieta w okresie okołoporodowym była otoczona wianuszkiem innych kobiet. Matka, babcie, ciotki, siostry i przyjaciółki były ogromnym wsparciem dla niej w tym okresie. Przekazywały jej wiedzę o tym jak rodzic, karmić i pielęgnować niemowlę, gdyż same były dobrze zaznajomione z owym tematem. W czasach współczesnych, ze względu na zanikanie więzi pokoleniowych, kobieta często pozostaje sama, z dala od swojej pierwotnej rodziny. Towarzyszy jej za to sterta poradników i zewsząd napływające informacje. Co jeść, w co się ubrać, a przede wszystkim jak rodzić? Te i setki innych pytań pozostają bez odpowiedzi… I jak tu się w tym wszystkim odnaleźć? W samą porę pojawia się jednak DOULA Ania Sawoń – Twoja służąca – dosłownie… Bo doula w języku greckim oznacza właśnie służącą pani domu. Współczesna doula także służy, a w centrum jej zainteresowania jest kobieta i jej potrzeby.

Czy doula może zmienić coś w twoim porodzie?

doula

Oczywiście. Doula pomasuje, napoi, zaśpiewa piosenkę, opowie historię lub po prostu posiedzi obok w milczeniu, tak żeby zaraz odgadnąć twoje życzenia, o których nawet sama nie wiesz. Powie słowa, które potrzebujesz usłyszeć. Będzie za tobą podążała i bezwarunkowo wspierała, aby spełnić twoje najskrytsze potrzeby. Aby załagodzić twój ból, zastosuje masaż chustą rebozo między skurczami czy nawet w trakcie. Pomoże ci zmienić pozycję ciała i zadba o intymną atmosferę. Gdy ty targana emocjami, Dula niczym ostoja, przypomni jaki był twój plan porodu, który pomogła ci stworzyć, gdy spotkałyście się po raz pierwszy. Będzie dbać o twoje samopoczucie, gdyż tego dnia jesteś najważniejsza. Sama weźmie szybki łyk kawy czy kęs kanapki, aby nie odstępować ciebie na krok.

Wcieli się nawet w rolę fotografa, aby upamiętnić ten moment, gdy pierwszy raz będziesz trzymała w rękach swoje nowo narodzone dziecię.

Ale co najważniejsze, jeszcze przed samym porodem, podczas pierwszych spotkań, doula, pomoże ci nawiązać kontakt ze swoim instynktem, ze swoją kobiecą siłą i przekonaniem, że dasz radę przejść przez ten okres. Że kobieca mądrość, która w tobie drzemie, podrzuci ci odpowiedzi na twoje pytania. Nie będzie narzucała tobie swojego postrzegania świata, ale wesprze cię w tym, na co się zdecydujesz…

Doula w Polsce

Chociaż doule działają w Polsce już od kilku lat, ich zawód narodził się dopiero z początkiem 2015 roku i wyłonił się z potrzeb współczesnych kobiet, które gubią się przez nadmiar wiedzy i niedobór wsparcia. Doula pomoże przyszłym rodzicom dotrzeć do wiarygodnych źródeł informacji, medycyny opartej na faktach i najnowszych badaniach.

Dula jest przy kobiecie w różnych okresach życia, ale głównie okołoporodowym. Do samego porodu jest w gotowości porodowej. Na dwa tygodnie przed, nie wyjeżdża z miasta, nic nie planuje. Ma spakowaną torbę i jest w stanie dotrzeć do klientki w ciągu godziny od momentu telefonu. Jest przy niej do końca porodu, który może potrwać nawet 18 godzin lub dłużej. Pomoże włączyć osobę towarzyszącą do pomocy, gdyż nie zawsze łatwo jest odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Doula przy porodzie jest stabilna emocjonalnie i potrafi ocenić sytuację z boku. Choć nie wykona żadnych badań i nie będzie pośrednikiem między rodzącą a personelem, wesprze kobietę emocjonalnie i fizycznie.

Pierwsze spotkania przed rozwiązaniem, pozwolą na zbudowanie pomostu zaufania między kobietami. Doula pomoże oswoić się z emocjami i lękami na temat porodu. Nie jest zalecane wynajęcie jej tylko do porodu, gdyż to właśnie wcześniejsze spotkania pozwalają jej bliżej poznać klientkę, by potem, w trakcie rozwiązania, móc zaopiekować się nią w najlepszy sposób. Po narodzinach odwiedza ją jeszcze, aby „uwolnić historię porodową”. Obgadują uczucia i emocje jakie towarzyszyły temu wydarzeniu. Kobieta otrzyma też wsparcie w pielęgnacji noworodka.

co to jest doula

Doula w Białymstoku

Ania Sawoń po swoim własnym pięknym porodzie zauważyła, że zainteresowanie sprawami ciążowo-porodowymi wcale jej nie przechodzi. Chcąc podzielić się swoją porodową historią z innymi mamami, założyła stronę www.pięknyporód.pl, gdzie ukazuje inne opowieści o pozytywnych porodach. Bycie blisko kobiet, szczególnie w tym wyjątkowym okresie okazało się czymś więcej niż tylko pasją. Ania podjęła szkolenie na doulę i z tego co przychodziło jej tak naturalnie, postanowiła uczynić swój zawód.

Jeśli, któraś z Was ma potrzebę porozmawiać z doulą Anią, oferuje ona darmowe 60-minutowe konsultacje. Po aktualne daty i godziny zajrzyj na jej fanpage, zadzwoń lub napisz.

Do tej pory odwiedziło ją wiele kobiet, nie tylko w okresie okołoporodowym. Także te, które planują założyć rodzinę w nieodległej przyszłości lub po prostu dowiedzieć się o co chodzi. Czy każda kobieta potrzebujesz douli? Niekoniecznie. Czy ty jej potrzebujesz? Jeśli po pierwszym spotkaniu między Wami jest chemia, być może tak…